Hizmetler

Evden Eve Nakliyat Hizmetlerinde Sigorta


evden eve nakliyat sigorta

Evden eve nakliyat firmaları zaman geçtikçe de hızlı bir şekilde çoğalıyorlar. Evden eve ilden ile hizmet veren nakliyat firmalarını çoğalması ile birlikte birbirlerine karşı rekabetleri de artmaya başlamıştır. Bu rekabet sonucunda da firmaların müşterilerine karşı sorumlulukları da bir o kadar fazladır. Bu sorumluluklar hem müşterilerini maddi, açıdan zarar görmemesi hem de taşınacak eşyaların güvenilir bir şekilde yerine teslim etmeleri çok önemlidir. Eşyaları taşıma işlemlerinde zarar görmemesi için her firmanın yapması gereken en önemli sorumlulukları bulunmaktadır. En önemli sorumluluklarından birside sigortalı evden eve nakliyat hizmeti vermektedir.

SİGORTALI EVDEN EVE NAKLİYAT

Sigortalı evden eve nakliyat hemen hemen herkes tarafından taşıma sırasında eşyalarda meydana gelecek hasarların karşılığını sigorta şirketleri tarafından ödemektedir. Sigortalı evden eve nakliyat eşyaların orijinal ambalajlarında olan eşyaların yükleme ve indirme sırasında ve ikinci el eşyaların ise sigorta şirketlerini belirlediği genel şartlarında belirtilen haller karşılığında sigorta kapsamına giriyor. .Aslında hiçbir şirket ikinci el eşyalarda nakliyat sırasında oluşabilecek hasarlara ödeme de yapmıyor.

Sigortalı evden eve nakliyat hizmetinden yaralanmak için birçok genel şartlarını da bilmek gerekiyor. Sigortalı evden eve nakliyat kapsamları konusuna değinecek olursa 3 ana grup altında toplanmaktadırlar. Bu gruplar ise; tam ziya, dar teminat ve geniş teminat grupları adı altında toplanılmaktadır.

Tam ziyan deyince akıllara gelen ilk şey de taşınan araçtaki malın tamamen hasar görmesi halinde güvence vermektedir. Dar teminat ise taşınan yükün veya onu taşıyan aracın taşıma sırasında karşılaşabilecekleri hasar ve zararların karşılığında sigorta edilmesi işidir. Bu sigorta kapsamına girmeyen hususlar yükün çalınması, ıslanması ve eksilmesidir. Geniş teminat ise taşınacak yükün çıkış deposundan başlayıp varış deposuna kadar uğrayacağı hasar ve zararları karşılamasıdır. Bu teminata giren hususlar ise yükleme, boşalma, kısmi hasarlarda dahil edilmektedir. Eğer taşıma öncesinde taşınacak eşya hasarlı ise bu sigorta kapsamına girmemektedir ve önceden belirlenir.

Sigortalı evden eve nakliyat firmaları genellikle tam ziya kapsamında eşyaları sigortalamaktadırlar. Bu da demek oluyor ki taşıma esnasında eşyaların araç üzerindeyken aracın başına gelebilecek her türlü kaza ve felaket sonucunda ve eşyaların tamamen hasar görmesi durumunda sigorta devreye girerken oluşan hasarların karşılığını veriyor. Tam ziya teminatı sonucunda üzerine gereken ücret farkını ödemeyi kabul edilmesi durumunda tam teminat taşımayı sigortalı olarak yaptıra biliniyor. Fakat oluşacak hasar sonunda gelen eksper sorunu nakliyat firmasının ambalajını iyi yapamamasından kaynaklanıyor ise o zaman eşyalar sigorta kapsamına girmemektedir. Ve mağdur olan ise müşteri oluyor.

Tam ziya teminatı ile sigorta yaptırmak yüksek ücretli olmamasına rağmen tüm evden eve nakliyat firmaları kolaylıkla yapabiliyor. Fakat taşıma esnasında müşterilerin çekeceği sıkıntılar önüne geçememektedir. Sigorta her firma tarafından yapıldığı için şehir içi taşımalarından büyük bir anlam ifade etmemektedir.

NAKLİYAT SİGORTALARINDA UYGULANACAK POLİÇELER NELERDİR?

Sigortalı evden eve nakliyat hizmetinde uygulanan sigorta Muvakkat poliçe, Kati poliçe ve Abonman diye adlandırılan 3 ayrı poliçeden oluşmaktadır. Muvakkat poliçe taşınacak eşyaları maddi değeri, cinsi, miktarı belli olan bir malı9n teslimat tarihi henüz belli olmaması durumunda teslimat tarihine kadar güvence altına alınmasına yarayan poliçedir. İyi niyetli sigortalıları teminatsız bırakmamak için nakliye işini önceden sigortalamaktır.

Kati poliçe ise sevk yapılacak malın tarihi, değeri ve aracın belirlenerek kati poliçe düzenlemesine girmektedir. Pirimlendirilmesi ise cari tarife üzerinden yapılmaktadır. Abonman plice muvakkat poliçenin en geniş halini alan poliçe türüdür. Bu poliçe uygulamasında 1 yıl boyunca yapılacak tüm taşınma işlemleri sigortalı ve sigortacı arasında mutabık kalınan fiyat, şart ve teminatları otomatik bir şekilde sigorta altına almaktadır. Sigortalılara sözleşme dönemleri içinde tüm sevkiyatları için önceden haber verdiği için büyük bir kolaylık sağlamaktadır.